„Teen silmad lahti – on riik, panen silmad kinni – pole enam mingit riiki.“ Tarmo Teder

Gallery

Huvitav kuidas teinekord kõik asjad kuhjuvad ühele ajale, ajajuhtimises ma üldiselt sakin. Samas igal hommikul avan ma uudistenäljas Postimehe veebi. Tahan uudiseid, et kuulda maailma jaburustest. See on harjumus, mis iseenesest sisse on imbunud ning käivad jutud, et see pidi isegi hea harjumus olema. Mis ma siis täna leidsin? Ööistungi loomulikult.

Nooremana ei mõistnud ma kunagi seda fenomeni. Vahel peabki kauem tööl olema, riik on väike- tööd palju. Lõpetan lapsikuse, see on poliitiline farss! Just nagu filmis „Wag the dog“ –  tuleb mõista, mis lööb, mis läheb avalikkusele korda. Lapsetoetused näiteks lähevad.

Mida te näete? Ma näen mainupulatsiooni kõige selle ehtsamal kujul. Antud juhul tundub, et püütakse mõjutada koalitsiooni tõstmaks lapsetoetusi. Sellest veel niipalju, et üsna vastutustundetu on esitada ettepanek seda läbimõtlemata. Sven Sester (Kangro, 2013) väidab, et korrektselt pole näidatud toetuste tõstmiseks vajalike kulude katteallikaid ja analüüsimata on ka näiteks muudatuse mõjud.

Aga mida arvab rahvas? Noo… üllas eesmärk, ilmselt ka üllamad inimesed. Lastega pered on sillas, õige töö, hea et keegi võitleb! Võtame tänasel hommikul lahti mõne Eesti lehe ning näeme ööistungit! Kajastamata jääb, kui suure kulutuse toob see pikemat sorti Riigikogus kekutamine. Eelmise aasta novembri ööistungid (täname Keskerakonda) läksid maksma üle 6000 euro! (Kangro, 2012) Kui seekordsed istungid venivad pikemaks võime arvestada suurema kuluga.

Ööistung on huvitav meetod mõjutamaks ka avaliku arvamust, eriti teemal, mis on sotsiaalselt väärtuslik. Ilmselt oleksin isegi kunagi pidanud heaks otsuseks toetusi tõsta. Samas kui praeguse protsessi käiku vaadata siis tekib küsimus, kas peate rahvast tõesti nii lolliks?

Allikad:

Kangro, K. (2013). Riigikogu liigub eelarvemuudatustega teosammul. Postimees, 13.12.13. [http://www.postimees.ee/2596408/riigikogu-liigub-eelarvemuudatustega-teosammul] 14.11.2013.

Kangro, K. (2012). Riigikogu ööistungitele kulub tuhandeid eurosid. Postimees, 3.12.12. [http://www.postimees.ee/1061914/riigikogu-ooistungitele-kulub-tuhandeid-eurosid] 14.11.2013.

TahmaPaul. logo arvab: Mul on ettepanek! Tõstame töötu abiraha ja penssi ka, raha kuskilt ikka leiab. Siis ei peaks keegi enam tööle minema ja kõik oleksid õnnelikud! Hääletame või tahate vaheaega?

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s